Arkitektritad 1-plansvilla, precis i utkanten av Älmhult!
I området Möckeln, hittar vi den här trevliga 1-plansvillan, gränsande till grönområde och med gångavstånd ned till Möckelns badplats. Huset är smakfullt inrett, med stor sällskapsyta, både inomhus och utomhus. Varierande tomt, med stenlagda terrasser och gräsyta, häckar, staket och en fin gammal stenmur vid tomtgränsen. Fristående garage, med gästvåning, orangeri och odlingsmöjligheter.
Planlösning
Vi kommer in i en rymlig öppen hall, där man har ett naturligt ljusinsläpp, från flera håll, stor klädkammare, gästtoalett och ett rymligt badrum. Kök, där taket är öppet upp till nock, vilket ger en effektfull rymd åt rummet, utgång till stenlagd terrass och grovkök/tvättstuga. Till vänster om hallen, rymligt sovrum och ett stort allrum, med bra sällskapsyta och utgång till terrasser från 2 håll. Härifrån når man ytterligare 2 sovrum.
Ovanpå garaget är det inrett med ett stort rum, praktisk förvaring i snedtaket och ett badrum med dusch. Passar perfekt som gästrum, eller "tonårslya"
Byggnad
Rum
Kök:
Ett trevligt kök med bänkytor i svart komposit, och hög kakelvägg. Glashäll, fläkt inbyggd ugn och micro, kyl och frys i fullhöjd.
Badrum:
Klinker på golv och kakel på väggar. Badkar, dusch, tvättställ och wc.
:Gästtoalett:
Klinker på golv och kakel på väggar. Tvättställ och wc.
Grovkök/Tvättstuga:
Klinker på golv. Tvättmaskin, torktumlare, bra arbetsyta och skåpförvaring.
Energideklaration
Ekonomi
- Vatten/avlopp: 10 000 kr
- Försäkring: 3 737 kr
- Renhållning: 2 800 kr
- Hushållsström: 18 000 kr